Date         Time                        Invitational                            Site Results

​The following calendar is from www.tullyrunners.com.  For more information pleaes visit their site.

 Aug 30    Thur - 6:00pm    Cazenovia Trail Run                     Fenner XC Course, Cazenovia
 Aug 30    Thur - 4:20pm    Hot Dog Race & Cook Out                 Coventry/Stuart Park, Newark [Sec 5]

 Aug 31    Fri - 6:30pm     Highlander Twilight Invitational        Houghton College [Sec 6]
 Aug 31    Fri - 5:00pm     KNOX Invitational 4K                    Knox Park, East Aurora [Sec 6]
 Sept 1    Sat - 9:30am     Niskayuna XC Ekiden                     Iroquois MS [Sec 2]
 Sept 7    Fri - 6:00pm     Dash in the Dark Relays                 Oakfield-Alabama HS [Sec 5]
 Sept 7    Fri - 4:00pm     Red Raider Run Invitational (update)    Bear Mountain State Park [Sec 1]
 Sept 7    Fri - 4:00pm     Springstead (Shaker) Invite              Colonie Town Park [Sec 2]  

 Sept 8    Sat - 8:30am     Chittenango Bears Invite                Chittenango HS
 Sept 8    Sat - 9:00am     Blackbird Invitational                  Wallace Park, Voorheesville [Sec 2]
 Sept 8    Sat - 9:01am     Washingtonville Wizard Invitational     Washingtonville HS [Sec 9]
 Sept 8    Sat - 10:00am    Red Jacket Early Season Scramble        Red Jacket HS [Sec 5]
 Sept 8    Sat - 9:01am     Warwick Wave Mania Invitational         Warwick Sanfordville Elem [Sec 9]
 Sept 8    Sat - 10:00am    Dave "Flash" Forbes Invitational        Fortin Park [Sec 4]
 Sept 8    Sat - 9:00am     Somers Big Red Invitational             Somers HS [Sec 1]
 Sept 8    Sat - 9:00am     Guilderland Invitational                Tawasentha Park [Sec 2]
 Sept 8    Sat - 9:45am     Red Dragon Invitational                 Bemus Point Golf Course [Sec 6]
 Sept 8    Sat - 9:15am     Windsor CC Invitational (update)        Windsor HS [Sec 4]   
 Sept 9    Sun - 10:00am    Luke Parlatore Invitational             Clover Lake State Park [Staten Is] 
 Sept 15   Sat - 9:00am     East Syracuse-Minoa Invitational        ESM Pine Grove Course
 Sept 15   Sat - 9:00am     New Hartford invitational               Perry Junior High
 Sept 15   Sat - 9:15am     Cato-Meridian Invitational              Cato-Meridian HS  
 Sept 15   Sat - 9:00am     Queensbury Adirondack Classic           Queensbury HS [Sec 2]
 Sept 15   Sat - 9:30am     West Seneca Invitational                Sunshine Park, West Seneca [Sec 6]
 Sept 15   Sat - 8:00am     Suffern Invitational                    Bear Mountain St Park [Sec 1,9]
 Sept 15   Sat - 9:00am     Fort Plain Invitational                 H.H. Hoag Elementary [Sec 2]
 Sept 15   Sat - 9:00am     McDaniel-Baxter Invite (update)         Chenango Valley HS [Sec 4]
 Sept 15   Sat - 10:00am    Dan Purdy Memorial Invitational         Pawling HS Campus [Sec 1]         
 Sept 15   Sat - 10:00am    Section 7 Invitational                  SUNY Plattsburgh [Sec 7]
 Sept 21   Fri - 4:10pm     Penfield-Irondequoit Invite             Harris Whalen Park [Sec 5]
 Sept 22   Sat - 10:00am    Baldwinsville Invitational              Baldwinsville Jr High
 Sept 22   Sat - 10:30am    Salmon River Filthy-Fun Mud Run         Salmon River [Sec 10]
 Sept 22   Sat - 9:00am     Tartan Invitational                     Indian Meadows Park [Sec 2]
 Sept 22   Sat - 9:00am     East Aurora Invitational                East Aurora HS [Sec 6]
 Sept 22   Sat - 12:00pm    Xavier Invitational  <-web-link         Van Cortlandt Park
 Sept 22   Sat - 10:00am    Bowdoin Park Cross Country Classic      Bowdoin Park [Sec 1]
 Sept 22   Sat - 9:10am     Owego Cross Country Invitational        Pheasant Hill Country Club [Sec 4]
 Sept 22   Sat - 10:15am    Leroy CC Invitational                   Hartwood Park, Leroy HS [Sec 5] 
 Sept 22   Sat - 9:30pm     Bob Pratt Smithtown Invitational        Sunken Meadow State Park [Sec 11]
 Sept 28   Fri - 4:00pm     Lancer CC Invitational (update)         Como Lake Park, Lancaster [Sec 6]
 Sept 29   Sat - 9:00am     EJ Herrmann Invitational                Utica (Proctor Park)
 Sept 29   Sat - 9:00am     McQuaid Invitational                    Genesee Valley Park [Sec 5]
 Sept 29   Sat - 9:00am     Galway Invitational  (update)           Bob Tree's [Sec 2] (update)
 Sept 29   Sat - 9:00am     Maine-Endwell (Pete Matzke) Invite      Maine Memorial Elementary [Sec 4]
 Sept 29   Sat - 9:00am     Suffolk Co Coaches Pre-State            Sunken Meadow State Park [Sec 11]
 Oct 5     Fri - 4:50pm     Newark Modified Invitational            Sarah Coventry/Stuart Park [Sec 5] 
 Oct 5     Fri - 4:00pm     St. Anthony's Invitational <-web-link   Sunken Meadow State Park [Sec 11]
 Oct 3     Wed - 4:15pm     Delhi Jack Gariepy Invitational         SUNY Delhi Golf Course
 Oct 6     Sat - 9:40am     Tully Invitational                      Tully HS
 Oct 6     Sat - 9:00am     Whitesboro Invitational                 Deerfield Wilderness Park
 Oct 6     Sat - 10:00am    Beaver River Invitational               Beaver River HS   
 Oct 6     Sat - 9:00am     Great American XC Festival              Cary, North Carolina
 Oct 6     Sat - 10:00am    Brewster Bear Classic Invite            Brewster HS [Sec 1]
 Oct 6     Sat - 9:15am     Stock-Conwicke Invitational             Arnold Park, Vestal [Sec 4]
 Oct 6     Sat - 10:00am    Midlakes CC Invitational                Midlakes HS [Sec 5]
 Oct 6     Sat - 11:00am    Southern Tier XC Classic                Allegany Limestone HS [Sec 6] 
 Oct 12    Fri - 4:05pm     Bob Greene/Newark Valley Invite         Newark Valley HS [Sec 4]
 Oct 13    Sat - 12:00pm    Rome Coughlin Invitational              Staley Upper Elementary (Rome)
 Oct 13    Sat - 9:00am     Auburn XC Invitational                  Auburn Junior HS 
 Oct 13    Sat - 9:00am     Manhattan Invitational (NYC)            Van Cortlandt Park
 Oct 13    Sat - 10:45am    North Country Invitational              Norwood-Norfolk HS [Section 10]
 Oct 13    Sat - 9:20am     Byram Hills Bobcat Run                  Byram Hills HS [Sec 1]
 Oct 13    Sat - 10:00am    Alden Bulldog Stampede                  Alden HS [Sec 6]
 Oct 13    Sat - 10:00am    Pembroke Dragon Invitational            Pembroke HS [Sec 5]
 Oct 13    Sat - 9:15am     Burnt Hills Invitational                Saratoga Park [Sec 2]
 Oct 13    Sat - 2:00pm     Ben Boice Invitational (new date)       Millbrook Central HS [Sec 9]    
 Oct 13    Sat - 10:00am    Suffolk County Track Officials Invite   Sunken Meadow State Park [Sec 11]
 Oct 19    Fri - 4:45pm     Sunset Stampede Lake LSXC Invite        Evangola State Park [Sec 6]
 Oct 20    Sat - 9:30am     Weedsport Invitational                  Weedsport HS
 Oct 20    Sat - 9:50am     Clarence Fall Classic                   Akron Falls Park [Sec 6]
 Oct 20    Sat - 11:00am    Section One Coaches Invitational        Bowdoin Park [Sec 1]
 Oct 20    Sat - 9:15am     Marathon Invitational                   Marathon Elementary [Sec 4]  
 Oct 27    Sat - 9:30am     John Bernard (Adirondack) Invite        Airondack HS, Boonville, NY
 Oct 27    Sat - 9:30am     Harvest Classic Invitational            Bob's Tree Farm [Sec 2]  
 Nov 10    Sat - 9:00am     NYSPHSAA State Championship             Sunken Meadow State Park [Sec 11]
                              Girls D - 9:00    Boys D - 11:00
               (Tentative)    Girls A - 9:30    Boys A - 11:30
                              Girls B - 10:00   Boys B - 12:00
                              Girls C - 10:30   Boys C - 12:30
 Nov 17    Sat - 12:15pm    NY Federation Championship              Bowdoin Park 
 Nov 24    Sat - 9:00am     Footlocker Northeast Regional           Van Cortlandt Park
 Nov 24    Sat - 9:00am     Nike XC National NY-NE Regional         Bowdoin Park [Sec 1]
 Dec 1     Sat - 10:05am    NXN Nike XC Nationals  <-web-link       Portland, Oregon (Glendoveer GC)
 Dec 8     Sat - 10am       Footlocker Nationals  <-web-link        Balboa Park, San Diego, CA

2018 X-Country Schedule & General Information

Copyright Todd James. All rights reserved.

 

TAJames.com